Społeczna Akademia Nauk
Clark University
Polska Akademia Nauk
rekrutacja online

Witamy w Strefie Studenta

Logowanie:

Login:

Hasło:

Masz problem z zalogowaniem ?
×

Witamy w Strefie Studenta

Pomoc:

Niektóre z podstron chronione są hasłem i są dostępne tylko dla studentów Społecznej Akademii Nauk.

Przykładowe dane potrzebne do poprawnego zalogowania się:

Login » Twój numer indeksu np.: 14206
Hasło » Cztery pierwsze cyfry Twojego numeru PESEL złączone z pierwszą literą imienia matki, np.: 8406m (mała litera).

×

Metody poszukiwania pracy

Drodzy studenci, Prezentujemy Wam Praktyczny Poradnik o tym jak aktywnie poszukiwać pracy. Autorką poradnika jest studentka Społecznej Akademii Nauk, pani Marta Kowalska z administracji, która niniejszym poradnikiem wygrała konkurs ogłoszony przez Akademickie Biuro Karier. Pani Marcie gratulujemy, a wszystkim poszukującym pracy życzymy wytrwałości i sukcesów!

„Jeśli chcesz być tam, gdzie nigdy nie byłeś, musisz iść drogą, którą nigdy nie szedłeś. Jeśli chcesz osiągnąć to, czego nigdy nie miałeś, musisz robić to, czego nigdy nie robiłeś”

Poszukiwanie pracy trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Już przy wyborze studiów powinno się uwzględnić sytuację na rynku pracy w miejscu zamieszkania i okolicy.

Wybór kierunku dalszego kształcenia powinien uwzględnić rynek pracy i preferować te specjalności, które zwiększają w przyszłości możliwość zatrudnienia. Ważne jest również studiowanie tej dziedziny, która budzi nasze zainteresowanie, by później pracować w zawodzie dającym satysfakcje. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie poszukiwań. W związku z tym:

 • określ pracę , jaką jesteś zainteresowany-odpowiedz sobie na pytanie, co lubisz robić, w czym jesteś dobry, jakie wartości cenisz
 • zastanów się jaką wiedzę i umiejętności posiadasz
 • naucz się jak pisać życiorys i list motywacyjny
 • jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej
 • zawsze gdy wychodzisz z domu bierz wzór podania i życiorysu
 • powiadom jak największą ilość osób, że poszukujesz pracy
 • czytaj broszury i inne publikacje, o tym jak znaleźć zatrudnienie
 • gdy dowiesz się o wolnym miejscy pracy zastanów się, gdzie złożysz swoje CV i czy dana firma byłaby Tobą zainteresowana jako pracownikiem, jeżeli zdecydujesz dzwoń od razu nie czekaj
 • do następnego dnia
 • zapisuj wszystkich pracodawców, z którymi się kontaktujesz, daty spotkania z nimi oraz nazwiska osób, z którymi rozmawiałeś. W przeciwnym przypadku szybko się pogubisz
 • w razie potrzeby skorzystaj z pomocy doradców zawodowych lub instytucji mających za zadanie wspierać osoby bezrobotne
Wśród samodzielnych sposobów poszukiwania pracy można wymienić:
 • Odpowiadanie na ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy zamieszczane w mediach

Jest to najczęściej stosowana metoda poszukiwania pracy. Wykorzystywana jest praca codzienna (lokalna i krajowa), prasa branżowa oraz serwisy internetowe dotyczące pracy, choć nie tylko. Przy korzystaniu z tej metody ważna jest umiejętność selekcjonowania ofert pracy i wydobywania z nich istotnych informacji dotyczących oferowanego zatrudnienia.

Składanie aplikacji w firmach i instytucjach: listownie lub osobiście To nie tylko źródło informacji, ale przede wszystkim metoda. Składając dokumenty aplikacyjne w wybranych przez siebie firmach lub instytucjach wyprzedzasz przyszłe oferty pracy. Próbuj dostać się do pracodawców i porozmawiaj z nimi. Zostaw swoje dokumenty, przypomnij o sobie telefonicznie. Nie zrażaj się, jeśli nie odpowiadają. To sposób dla wytrwałych i odpornych na różne przeciwności.

Poszukiwanie pracy za pośrednictwem Internetu i umiejętne zamieszczanie własnych ofert pracy Ogłoszenia powinny być krótkie i zwięzłe. Gdy nie masz doświadczenia zawodowego, formułując ofertę skup się na:

 • cechach charakteru
 • brak doświadczenia i kwalifikacji spróbuj zrównoważyć innymi atutami, np. sumiennością, pracowitością, dyspozycyjnością, chęcią podnoszenia kwalifikacji lub przyuczenia się itp.
 • sprecyzowaniu rodzaju zajęcia, jakie chciałbyś/ -łabyś wykonywać
 • praktykach zawodowych, które dotychczas odbyłeś/ łaś.
 • podanie aktualnego numeru telefonu.
Sieć kontaktów

Jest to najbardziej efektywna i skuteczna metoda poszukiwania pracy (mająca wiele wspólnego z networkingiem). Budowanie sieci kontaktów opiera się na rozmowie ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi na temat poszukiwania pracy. Jest to bardzo ciężkie zadanie i wymaga dużo taktu, gdyż nieumiejętny dialog może spowodować, że zrazisz do siebie znajomych.

POWODZENIA !

Rynek pracy z roku na rok stawia przed nami coraz wyższe poprzeczki.

W związku z tym poszukując pracy trzeba to robić aktywnie, pomysłowo i wytrwale.

Jeżeli od razu nie dostaniesz pracy, nie załamuj się i próbuj dalej. Poszukiwanie pracy to nie sprint tylko maraton. Jeśli nie znajdziesz pracy dziś to znajdziesz ją jutro. Musisz tylko wierzyć w to, że uda Ci się osiągnąć zamierzony cel.

Oferta łączona z SAN Łódź

           
Społeczna Akademia Nauk oferuje kształcenie na kierunkach ekonomicznych (logistyka, zarządzanie), kierunkach społeczno-humanistycznych (filologia angielska), kierunkach technicznych (informatyka), kierunkach medycznych (fizjoterapia) i kierunkach prawnych (administracja). Społeczna Akademia Nauk w swojej ofercie, ma nie tylko studia po polsku, ale również studia po angielsku. Studia po angielsku prowadzone są między innymi na takich kierunkach jak: Master of Science in Information Technology, Master of Science in Professional Communication czy Filologia angielska & Master of Science in Professional Communication. Społeczna Akademia Nauk umożliwia także studiowanie elitarnego kierunku MBA (Master of Business Administration). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!